Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výlet do Poděbrad, Nymburka a Loučně

16. 9. 2008

 

10. září 2008 výlet s ČČK do Poděbrad, Nymburka a Loučně. Poděbrady byly založeny Přemyslem Otakarem II. ve 13. století. Lázněmi jsou od r. 1905. Kníže Hohenlohe podpořil navrtání 1. minerálního pramene. Našel jej německý proutkař Karel Büllow z Bothkampu. Pramen vyvěrá z hloubky 96 metrů. Prohlédli jsme si památník Jiřího z Poděbrad na zámku, zajímavou romantickou vilu Obereignerovou od J. Fanty. Na náměstí jsme zaznamenali a zase prohlédli jak mnohokráte, když zavítáme do Poděbrad, jezdeckou sochu krále Jiřího z Poděbrad od B. Snircha. Prošli jsme lázeňským parkem, popili lázeňský pramen a odjížděli do Nymburka.

Nymburk - založen Přemyslem Otakarem II. Prošli jsme se kolem Labe, kde jsou opravené z r. 1909 staré hradby a park. Náměstí Přemyslovců s radnicí z r. 1526 z doby renezance. V Nymburku se ukrývala v r. 1310 Eliška Přemyslovna. Zašli jsme též do Vlastivědného muzea s pamětní síní Bohumila Hrabala. Zajímavá expozice jeho osobních věcí. Psací stůl s jeho pověstným psacím strojem, kolem předměty, které potřeboval mít po ruce. Léky a ostatní drobné předměty. Též starý bicykl. Oblečení na velké fotce, které je též vystaveno za skleněnou vitrinou. Blahopřejný dopis Jaroslavu Seifertovi k udělení Nobelovy ceny jeho příznačným slohem. Též jsme obdivovali chrám sv. Jiljí. V roce 2005 slavil Nymburk 730 let od jeho založení. Pak jsme zašli na oběd či do cukrárny a pokračovali na zámek Loučeň.

Obrazek

Loučeň nyní vlastní akciová společnost Zámek Loučeň. Je 11 km od Nymburka, založen r. 1233. Zámek vybudován na místě tvrze 1704. Od r. 1808 do 1948 v držení Thurn Taxisů. Prošli jsme řadou krásně vybavených pokojů a salonů. Pobaveně naslouchali historkám o panu knížeti, který měl záliby i přání opravdu knížecí. Měl rád ženy a říká se, že děti v Loučeni byli snad všechny jeho. Dal vystavit domeček knížete Alexandra, kde všechny venkovské krásky přijímal. Chodil tam tajně podzemní chodbou, ale domek byl postaven přímo proti oknům ložnice paní kněžny. Měl sluhu, který mimo jiné povinnosti měl za úkol všechny papírové bankovky vyprat a vyžehlit a mince vydrhnout. Služku, která mimo jiné vedle pokoje pana knížete měla kamínka, na kterých ohřívala žehličky, kterými žehlila všechny noviny, které pan kníže odebíral. Aby se neumazal od tiskařské černě. Anglický park byl založen dle poradců J. E. Purkyně a V. Skalníka z Mariánských lázní 1831 - 1840. Zajímavé a hlavně lákají děti labyrinty, kterých je v parku 10 různě velkých, např. pískový, kamenný, buxusový, travnatý.

Obrazek

Výlet skončil opět úspěšně.

Jiřina Pomahačová, předsedkyně MO SD Černošice

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář