Jdi na obsah Jdi na menu
 


Frýdlant a jiřiny

16. 9. 2008

 

29. srpna 2008 spolu se Zahrádkáři navštívili jsme Frýdlant a Dvořákov u Raspenavy pěstitele jiřin. Obdivovali jsme krásné záhony jiřin všech velikostí a pestrých barev. Vše v krásné malebné krajině Jizerských hor.

Frýdlant - hrad. Nejdelší dobu vlastnili Rultové z Bíbrštejna téměř 300 let. R. 1551 po meči vymírají. V 16. století získali hrad Redernové, provádí další stavební úpravy, sjednocující palácovou úpravu na spodní část na pohodlný zámek. Po bitvě na Bílé hoře bylo panství konfiskováno a r. 1622 koupil jej Albrecht z Valdštejna, vévoda frýdlantský. Valdštejnské panství zůstávalo válečných hrůz ušetřeno a získalo přídomek terra felix - šťastná země. Albrecht z Valdštejna se na hradě nezdržoval, pouze jeho druhá žena Isabella Kateřina z Harrachu. Vlastnil jej pouhých 12 let. Po zavraždění Albrechta z Valdštejna přešel do majetku generála Matyáše Gallase (za zradu na vévodovi). Pak přešel do majetku Clam Gallasů, která zde sídlila do r. 1945. Přes protesty vdovy byl konfiskován a stal se státním zámkem. Vdově povoleno odvézt si do Vídně mobiliář, což uničila. Bly prý toho plné 3 vagony.

Ze zámku krásná vyhlídka na Jizerské hory. Celková prohlídka trvala 2 hodiny, ze které jsme byli sice unaveni, ale spokojeni bohatstvím sbírek a zařízení. Krásné počasí nám opět přálo a vraceli jsme se v pohodě domů.

Jiřina Pomahačová, předsedkyně MO SD Černošice

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář