Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výlety Červeného kříže a MO SDČR Černošice

24. 10. 2008

 

Český Červený kříž v Černošicích pořádá každým rokem od dubna do září jednou měsíčně autokarový výlet. Navštívíme vždy tři místa, kde se soustředíme na prohlídku památek, muzeí a dalších pozoruhodností. Tuto tradici založila již v sedmdesátých letech paní Pavla Dragounová, pak převzala štafetu neméně obětavě paní Marie Komendová a nyní nám připravuje krásné zájezdy paní Stanislava Hradiská. Všem třem sestrám jsme všichni nesmírně vděční, protože víme, jak veliké úsilí a obětavost taková práce vyžaduje.

Letos jsme již podruhé vyjeli trochu s obavami na výlet ještě v říjnu. Tohoto výletu se zúčastnili též členové MO SDČR Černošice. Ale počasí bylo pěkné - pravé babí léto, a tak jsme viděli v plné kráse nově zrekonstruovaný nižborský zámek, kde jse umístěno Informační centrum keltské kultury. Nezapomenutelná byla vyhlídka do podzimně zbarveného kraje v okolí Berouna. Navštívili jsme také sklárnu na výrobu olovnatého křišťálu koncernu Crystalex a obdivovali jsme nádherné výrobky místních sklářů.

Druhá zastávka byla v Litni, kde je na faře zřízen vzpomínkový sál, věnovaný naší slavné pěvkyni Jarmile Novotné, básníku Svatopluku Čechovi a spisovateli Václavu Beneši Třebízskému, který na zdejší faře působil jako kaplan. Znovu jsem si rádi prohlédli všechny upomínky na tyto významné osobnosti našeho národa.

A třetí zastávka byla ve Svinařích, kde podniká vše pro záchranu zámku (viz fotografie) ing. Jiří Nosek, jehož rod žije ve Svinařích již od šestnáctého století. Pan Nosek koupil zámek v roce 2003 v naprosto zchátralém stavu. Prošli jsme celý objekt, který je obrovským staveništěm a žasli nad statečností a nadšením, s jakými se pan Nosek s rodinou pustil do této nadlidské práce. Také je nutno zmínit park, který zámek obklopuje. Ten musel být oplocen, vyčištěn a prořezán, aby se do něho mohlo vkročit a spatřit zámek ze strany, která dává tušit, jak krásná stavba se tady jednoho dne objeví.

Přejeme panu Noskovi a všem jeho spolupracovníkům, aby to bylo co nejdříve. My se pak rádi přijedeme opět podívat. Už se na to moc těšíme!

Libuše Růžičková
za účastníky výletu dne 8. října 2008

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář