Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výlet do Bělé, Doksů a zámku Zákupy

15. 9. 2008

 

21. srpna 2008 jsme s ČČK absolvovali výlet do Bělé pod Bezdězem, Doksů a zámku Zákupy.

Bělá pod Bezdězem. Založena r. 1304 králem Václavem II. Leží v malebné krajině na okraji Středočeského kraje, 15 km od Mladé Boleslavi. Na náměstí je krásný park, který je dominantou městské památkové zóny. Rozloha 2,5 ha. Vzácné dřeviny, záhony květin, hudební pavilon, kde se pořádají koncerty. V minulosti obehnána pevnými hradbami, jejichž části se dochovaly dodnes. Pozoruhodnou součástí je Pražská brána. Její hranolová věž pochází ze 14. století.

Doksy. Navštívili jsme památník K. H. Máchy umístěný v nejstarším domě ve městě tzv. Hospitálek z r. 1669. Poblíž Máchovo jezero tvoří spolu s městem srdce Máchova kraje. Původní rybník založil král Karel IV. r. 1367. Krutě do osudu Doks zasáhly prusko-rakouské války v 18. století. Co nezničila válka, zničil hladomor. Císař Josef II. nepotvrdil ani městská privilegia.

Zákupy. Zámek přestavěn z tvrze 1552. Patřil různým majitelům a od r. 1805 získala zadlužené panství toskánská větev habsburského rodu. Po konečné porážce Napoleona byl vídeňským kongresem jeho synu Orlíkovi, který byl po matce vnukem rakouského císaře Františka I., udělen titul vévody zákupského s panstvím povýšeného na vévodství. Orlík však zemřel jako 21 letý ve Vídni a nikdy v Zákupech nebyl. Na zámku je pouze 1 hrneček s portrétem Orlíka. Rozlehlý zámek sloužil ve 2. polovině 19. století jako letní rezidence odstoupivšího Ferdinanda I. Při prohlídce je možno spatřit apartmá císaře i císařovny, krásnou jídelnu a kapli. Nádherná malířská výzdoba celého zámku i kaple od malíře Navrátila. V této kapli se oženil v r. 1900 následník rakouského trůnu František Ferdinand d´Este s hraběnkou Žofií Chotkovou. Raritou je zachovaný výtah z r. 1870. V zámeckém příkopu jsou chováni medvědi.

Konec dalšího výletu za slunného počasí a vracíme se plni krásných dojmů.

Jiřina Pomahačová, předsedkyně MO SD Černošice

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář