Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výlet až do Aše

15. 9. 2008

 

16. července zúčastnili jsme se spolu s ČČK výletu do Chebu, Ostrohu, Aše. V Chebu jsme navštívili muzeum, které proslulo zejména tragédií vévody Albrechta z Valdštejna. Byl zde zavražděn v II. r. 1634. Obdivovanou atrakcí je na náměstí tzv. Špalíček. Je to komplex 11 středověkých domů, budovaných od 13. století. Areál hradu spadá pod správu muzea a je již pěkně upraven.

ObrazekDále jsme pokračovali do Ostrohu. Hrad vznikl kolem roku 1200, Přemysl II. připojil jej k zemím koruny České. Stal se oporou královské moci na západní hranici. Zikmund Lucemburský daroval hrad hraběti Karlu Šlikovi. Hrad měnil majitele, dočkal se renezanční úpravy. Na konci třicetileté války dobyt Švédy a vypleněn. Větší opravy se dočkal až před první světovou válkou, ale zájem upadal a hrad začal chátrat. V r. 1970 pustil se do náročné opravy nynější majitel Muzeum Františkovy Lázně, která vrátila hradu romantickou podobu vznosného rytířského sídla. V muzeu je instalována nápaditě expozice nábytku z období baroka, rokoka a 19. století. Též sbírka porcelánu.

Aš. První zmínka pochází z r. 1270. Ve 14. století získávají celou oblast Zedwigové, kteří ovlivňovali ašské dějiny dalších 600 let. Díky jejich vlivu zůstalo Ašsko po třicetileté válce jediným protestantským územím v Čechách. Evangeličtí přistěhovalci nalezli na Ašsku nový domov. V roce 1747 byl položen základní kámen nového kostela. Za dva roky byla honosná stavba dokončena. Kostel mohl pohodlně pojmout až 4.000 návštěvníkků. V roce 1683 byla zřízena dopisová pošta na trase Cheb - Hof navazující na spojení Lipsko - Hof - Norimberk.

V roce 1814 vypukl v Aši obrovský požár. Plamenům padlo za oběť 167 domů a 78 stodol. Zásluhou Gustava Geipla , ašského patriota, který zanechal ve své závěti hodně pozemků a velké jmění, patřila Aš na začátku 20. století mezi přední města Rakouska. 1. 10. 1938 obsazení českého pohraničí. V roce 1945 osvobozen americkou armádou. Nastalo vysídlení původních obyvatel. V roce 1938 24 tisíc, v r. 1951 pod 10 tisíc. Zbořeno 60% domů neobsazených, které chátraly. V r. 1960 vyhořela jedna z nejkrásnějších památek Aše evangelická katedrála Nejsvětější trojice. Po r. 1989 několik přechodů, otevřen hraniční přechod Aš - Wildenau. Obyvatelstvo se musí vyrovnávat s novou skutečností. Z ospalého města na konci světa je najednou místo, kam se valí za nákupy a službami tisíce obyvatel německého příhraničí.

V muzeu je možné shlédnout ojedinělou sbírku 25 tisíc párů rukavic, vyrobených z různých materiálů a různou technikou.

Pěkný výlet plný hezkých zážitků a zase za pěkného počasí. A zůstávají pěkné vzpomínky.

Jiřina Pomahačová, předsedkyně MO SD Černošice

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář