Jdi na obsah Jdi na menu
 


Předvolební kulatý stůl s politiky ve Středočeském kraji

4. 11. 2013

 

    se uskutečnil v Kladně dne 17. 10. 2013. Jednalo se již o tradiční setkání politiků se seniory a důchodci krátce před parlamentními volbami. Z tohoto pohledu bylo setkání důležité pro závěreční rozhodování voličů. Převědčit je přišli zástupci těchto politických stran a hnutí:
 
ANO – Jaroslava Jermanová
ČSSD – Bc. Zdeněk Syblík
KDU-ČSL – Bc. Jan Vojtěch Binder
KSČM – Ing. Miroslava Vostrá
ODS – Bc. Bernášek
TOP 09 – Mgr. Nina Nováková
SPOZ  - Ing. Koníček

    V úvodním slovu připomenul předseda Krajské rady seniorů Středočeského kraje p. Miloslav Vajs sliby zástupců politických stran, které seniorům přednesli na posledním kulatém stolu. Dále řekl:

„VŠICHNI, CO JSME ZDE PŘÍTOMNI, JSME ZŘEJMĚ S VELKÝM USPOKOJENÍM PŘIJALI DEMISI VLÁDY P.NEČASE, Z NÍŽ VZEŠLY NADCHÁZEJÍCÍ PŘEDČASNÉ VOLBY.  RS ČR PRINCIPIÁLNĚ NEDOPORUČUJE KOHO VOLIT, ALE MŮŽE SI DOVOLIT TEN LUXUS DOPORUČIT, KOHO NEVOLIT. PLATÍ ZÁSADA, ŽE 2X NEVSTOUPÍŠ DO JEDNÉ ŘEKY. VÍME, KTERÁ STRANA, ČI KOALICE ZPŮSOBILA SENIORŮM ZA POSLEDNÍ OBDOBÍ ZLO A NEŠTĚSTÍ, VÍME KDO , KTERÁ STRANA ČI KOALICE PROSADILA ZÁKON O VALORIZACI NA 3 ROKY, KDY NÁM, DŮCHODCŮM PŘIBUDE NA ÚČET K ZÁKLADNÍMU VÝMĚRU DŮCHODU CELÝCH 45 KČ, VÍME, KTERÁ STRANA A KOALICE NEVYTVOŘILA ZÁKON O SOCIÁLNÍM BYDLENÍ, ATD. Z TĚCHTO FAKTŮ JE UŽITEČNÉ VYCHÁZET A VOLIT.

    PROČETL JSEM VOLEBNÍ PROGRAMY ZÚČASTNĚNÝCH STRAN. NĚKTERÉ ZKUŠENÉ STRANY HOVOŘÍ ZCELA TRANSPARENTNĚ A K PROBLEMATICE SENIORŮ SE VYJADŘUJÍ S JASNÝM CÍLEM. NĚKTERÉ STRANY MAJÍ ZÁZRAČNÝ LÉK NA NEZAMĚSTNANOST A BYROKRACII, NĚKTERÉ SLIBUJÍ, ŽE NEBUDOU KRÁST. VĚTŠINOU SE ALE STRANY ZMIŇUJÍ O TOM, ŽE CHTĚJÍ ZAJISTIT DŮSTOJNÉ STÁŘÍ A JISTOTY PRO DŮCHODCE.  MY JSME ZDE DŮCHODCI, A PROTO SI VYSLECHNĚME ZÁSTUPCE STRAN, CO SI POD DŮSTOJNÝM STÁŘÍM PŘEDSTAVUJÍ, JAK TYTO PŘEDSTAVY MAJÍ ZAKOTVENÉ V PROGRAMOVÝCH PROHLÁŠENÍCH, KLAĎME JIM OTÁZKY A POSUĎME, ZDA SE JEDNÁ O REÁLNÉ MOŽNOSTI, ČI JEN VOLEBNÍ TRIKY. UDĚLEJME SI V HLAVÁCH JASNO, ABYCHOM ZA TÝDEN ŠLI DO VOLEB S JASNÝM PŘESVĚDČENÍM A JISTOTOU, ŽE TEN, KOHO ZVOLÍME, BUDE ZA NÁS BOJOVAT A PROSAZOVAT NAŠE PŘÁNÍ A POŽADAVKY. 

    ZA KRS SK VYSLOVUJI JASNÝ POŽADAVEK, ABY JEJÍ ZÁSTUPCI BYLI JAK V MĚSTSKÉM, TAK I KRAJSKÉM ZASTUPITELSTVU, ABY SE TAK MOHLI PODÍLET NA PROSAZOVÁNÍ A HÁJENÍ ZÁJMŮ SENIORŮ STŘEDOČESKÉHO KRAJE  A STATUTÁRNÍHO MĚSTA KLADNO, ABY BYLI V KOMISÍCH KOMUNITNÍHO PLÁNOVÁNÍ, ODKUD NAPŘ. V KLADNĚ BYLI VYŘAZENI.“ 

    Poté se ujal moderování předseda Rady seniorů ČR Dr. Zdeněk Pernes, který dal 3minutové limity zástupcům politických stran k přednesení jejich volebních programů a bodů, týkajících se problematiky seniorů. Z následující diskuze vyplynulo, že více než samotné seniorské problémy diskutující zajímalo, jak se jednotlivé strany staví např. k církevním restitucim, zvýšení DPH, progresivním daním apod. Byla velká škoda, že někteří z diskutujících museli odejít na večerní  OVM, takže v samotném závěru za stoly zůstali jen zástupci ČSSD, KDU-ČSL a ODS. Seniory rovněž zajímalo , kam zmizely peníze z důchodového fondu. Stranou nezůstaly ani otázky týkající se II. důchodového pilíře , angažování poslanců mimo výkon poslaneckého a pod. Diskuze byla bouřlivá a byla ukončena po 2 hodinách. 

Miloslav Vajs, předseda Krajské rady seniorů Stč.kraje