Jdi na obsah Jdi na menu

Všichni se bavili – Manifestační běh míru Kladno - Lidice 2013

23. 6. 2013

Myšlenka o konání manifestačního běhu Kladno - Lidice se zrodila již loni  při kladení věnců ke hrobu obětí lidického masakru v roce 1942.  Nesmírnou ochotou všech osob a organizací blízkých Památníku Lidice, JUDr. Červencla, Magistrátu města Kladno Ing. Jiránka, Městské policie Kladno L. Vydry, starostky obce Lidice V. Kellerové, měsíčníku Doba seniorů, Kladenského Deníku, Radia Relax aj. se myšlenka Krajské rady seniorů Středočeského kraje stala dne 8. června 2013 skutečností.

Téměř na den, 71 let po vyhlazení Lidic, se přesně v 10:30 hod. na trať dlouhou 8.8 km, vedoucí od Gymnázia E. Beneše Kladno, propletlo městskými ulicemi 50 účastníků běhu, aby přes městský lesopark a obec Hřebeč a za asistence policie a vozidla záchranné služby doběhli k Památníku Lidice a  demonstrovali tak své sympatie a úctu k obětem z Lidic. Potěšující pro organizátory akce byla jak neočekávaně vysoká účast, tak i věková skladba účastníků. Nejmladšímu bylo 17 let, nejstaršímu 69 let. Nebudeme skrývat pocit hrdosti nad tím, že byl splněn cíl akce a jeho realizací byl dán základ pro organizaci dalších ročníků tohoto běhu.

Atmosféra před startem i na trase byla vynikající a bylo jasné, že běžkyně, běžci i chodci si běhu užívají. Start  velice ochotně a rád provedl senátor Jiří Dienstbier, a to pro běžce neobvyklým způsobem: propíchnutím nafukovacího balónku.  S humorem přijal volbu barvy – modré – přítomný primátor Kladna D. Jiránek (ODS), což jen zvýraznilo atmosféru běhu.  Kdo byli účastníci běhu?  Jednak studenti kladenského gymnázia, které ochotně nabídlo servis v podobě šaten a sprch, členky Dámského běžeckého klubu Kladno,  sportovci kick-boxu, občané Kladna a okolí, senioři. Pravda, těch bylo nejméně, ale jsme přesvědčeni, že v dalších ročnících bude jejich účast zřetelnější. Vždyť nejde o velký sportovní výkon. Mnozí účastníci pojali tuto akci jako společenskou, při které spojili dobré s užitečným a prostě si „vyšlápli“ na výlet.  Sympatické na akci bylo i to, že k houfu běžců se na trase přidávali i jiní účastníci, hlavně z obce Hřebeč.

Cílem nakonec proběhli, či prošli všichni. Sběrný autobus, jedoucí na konci pelotonu, tak zůstal bez práce, stejně tak i lékař záchranné služby. Společné položení kytice se stuhou „Manifestační běh míru 2013“ završilo  1. ročník běhu, jehož účastníci se loučili s úsměvem a slovy:  BYLO TO SUPER, ZA ROK NA SHLEDANOU.

Text: Miloslav Vajs, foto: Marek Veselý